فولادی و استیل جوشی و دندهاتصالات استیل

اتصالات جوشی استیل

یکی از پرکاربردترین موارد مورد استفاده در صنعت اتصالات مختلف هستند که اتصالات جوشی یکی از آنها است. اتصالات جوشی نیز خود در دو دسته ی استیل و فولادی قرار می گیرند.

از جمله کاربردهای مختلف این اتصالات می توان به بهره گیری از آنها در صنایع مختلف اعم از پتروشیمی، دارویی و غیره اشاره کرد. در ادامه به اتصالات جوشی استیل میپردازیم.

اتصالات جوشی استیل چیست و چه کاربردهایی دارد؟

اتصالات جوشی به صورت کلی در دو نوع فولادی و استیل دسته بندی می شود که هر یک دارای کاربردهای مخصوص به خود هستند. کلیه ی این اتصالات جوشی استیل و فولادی در صنعت های مختلف اعم از آب، گاز، بخار، هوا و سایر صنعت ها به کار گرفته می شود.

به شکل می توانیم بگوییم اتصالات وظیفه ای با اهمیت در صنعت برعهده دارند و اگر این اتصال ها وجود نداشته باشند قادر نیستیم سامانه های لوله کشی را حتی در یک راه راست انجام دهیم چه برسد به انجام انواع لوله کشی های پیچیده و غیرخطی. وقتی تصمیم به برگزیدن انواع مختلف این اتصالات می گیرند خوب است به نکته هایی از جمله فشار خطوط در هنگام عمل کردن، پهنای قطر لوله ی خط های انتقال و نیز نوع سیال مورد استفاده توجه کرد.

همچنین اگر بخواهیم این اتصالات را دسته بندی کنیم می توان آنها را در گروه های درزدار و مانیسمان قرار داد. علاوه بر این اتصالات فولادی، استیل و فشار قوی نیز وجود دارند.

از نظر ساختاری این اتصال ها در مدل های مختلفی گروه بندی می شوند که عبارت هستند از: زانو جوشی، سه راه جوشی، کپ جوشی، بوشن جوشی، تبدیل جوشی، نیپل جوشی، چهارراهی جوشی، سردنده ی جوشی، تردولت جوشی و ساکولنت جوشی. یکی از مهم ترین مزیت هایی که اتصالات جوشی استیل دارند این است که فضای مورد استفاده را به کمترین میزان کاهش می دهند.

در ادامه به بررسی اتصالات جوشی استیل پرداخته و مزیت هایی که دارند و کاربردهای آنها را بر می شماریم.

آرشام صنعت سوبا

اتصالات جوشی استیل

مشخصات مواد مورد استفاده

کارآمدترین و در عین حال معمول ترین ماده هایی که برای ساختن اتصالات مختلف از آنها بهره گرفته می شوند عبارت هستند از: کربن استیل، استنلس استیل یا استیل ضد زنگ، آلومینیوم، مس، لاستیک و انواع مختلف پلیمرها. همچنین مثل لوله های تولیدی اتصالات هم می توانند از درون یا بیرون و یا گاها هر دو سطح با این مواد کاور شوند که انتخاب این سطح برای پوشش دهی به مواردی مانند  کارایی و نیز سرویس عملیاتی که قرار است برای آن تولید شوند بستگی دارد.

معمولا ماده هایی که برای اتصالات جوشی به کار گرفته می شوند برطبق جنس مواد مورد استفاده در لوله هستند .

اتصالات استیل به چند روش تولید می شوند؟

برای تولید اتصالات جوشی استیل متریال  اولیه و همچنین شیوه های گوناگونی متصور است که در ادامه آن را شرح می دهیم:

  •   استفاده از میلگرد استیل برای ایجاد اتصالات: از نمونه ی اتصالاتی که به وسیله ی میلگرد ایجاد می شود می توانیم به بوشن ها و مغزی ها اشاره کنیم.
  •   استفاده از لوله ی استیل برای به وجود آوردن اتصالات: برای ساخت انواع گوناگون کلمپ، بست های استیل و واشرها از لوله های استیل بهره گرفته می شود. برش هایی که روی لوله باید صورت پذیرد به دو شکل هم دستگاه تراش و هم به وسیله ی رولینگ و تیغچه های صنعتی انجام می شود.
  •   بهره گیری از ریخته گری برای به وجود آوردن اتصالات: برای درست کردن اتصالاتی مانند تبدیل ها یا سه راهی و غیره که ماشین های برش قادر به تولید آنها از لوله یا میلگرد نیستند از ریخته گری استفاده می شوند. این روش از نظر مقاومت تفاوتی با دو روش بالا نداشته و حتی مواد مورد استفاده هم با روش های پیشین تفاوتی ندارد.
آرشام صنعت سوبا

اتصالات رزوه ای استیل

مزیت های اتصال جوشی

برای اتصالات جوشی استیل مزیت های بسیاری وجود دارد که در ادامه به ذکر برخی از آنها می پردازیم:

نخست اینکه این نوع از اتصالات دارای قدرت عایق کنندگی زیادی هستند و عموما هنگامی که صحبت از ایزوله کردن لوله ها و یا یک سیستم جوش پیش می آید می توانید با خیال راحت نسبت به عایق بودن آنها اطمینان داشته باشید.

همچنین در این سیستم ها به علت استفاده از جوش دادن دیگر دغدغه ای در مورد نشت کردن مواد درون لوله ها به بیرون نخواهید داشت. مزیت دیگری که اتصالات جوشی استیل دارند وقتی است که بایستی لوله ها را در کنار یکدیگر قرار دهیم.

در اینجا است که می بینیم این عمل در مقایسه با سایر روش های متصل کردن دارای هزینه های بسیار پایین تر بوده و نیز از نظر میزان کار انجام شده بسیار راحت تر است. از دیگر مزیت های این شیوه می توان به این موضوع اشاره کرد که دیگر احتیاجی به وسیله های مختلف و مازاد برای ایجاد اتصال بین بخش های گوناگون سیستم نیست و به راحتی با عمل جوش اتصالات برقرار می شوند.

نکته ی مهم دیگر در مورد فایده ی این روش این است که در اتصالاتی که از جوشکاری در آنها استفاده می شود از نظر ترمیم کردن بسیار بهتر از اتصالات پیچ شده هستند.

چرا که به آسانی در محلی که هستند قابل ترمیم بوده و نیازی نیست تا آنها را باز کنیم. اما در مقابل در سیستم های پیچ شده برای تعمیرر باید تمامی سیستم باز شده و پس از ترمیم مجددا در جای خود قرار بگیرند.

علاوه بر این ها این نوع از اتصال ها سبب کاهش افت فشار سیستم شده و نیز بهم ریختگی جریان سیال درون لوله را هم کمتر می کنند و بعلاوه بهره گیری از این روش خورده شدن تجهیزات بر اثر مواد شیمیایی و یا فرسوده شدن سیستم را نیز به حداقل می رساند.

اتصالات استیل دارای چه کاربردهایی هستند؟

اتصالات جوشی استیل دارای کاربردهای گسترده ای هستند و قادر هستیم تا در تمامی صنعت های گوناگون و در یک کلام همه ی صنایعی که نیازمند به لوله هایی از جنس فلز و یا استیل هستند از آنها به نحو احسنت استفاده کنیم. یکی از مزیت های این اتصالات جوشی استیل که سبب شده استفاده از آنها بسیار فراگیر شود و حتی بدل به نخستین انتخاب در هر پروژه ای شوند ماندگاری و دوام و نیز تنوع بالای آنها است. در ادامه به چند کاربرد این روش اشاره خواهیم کرد:

  1. استفاده از این اتصالات در صنایع غذایی
  2. استفاده در صنعت نفت و گاز
  3. بکار گیری از آنها در صنعت بخار و هوا
  4. بهره گیری از اتصالات جوشی استیل در صنایع دارویی
  5. استفاده در صنعت های شیمیایی
  6. بکارگیری از این اتصالات در صنعت پتروشیمی
0/5 (0 نظر)

دیدگاهتان را بنویسید

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد. فیلدهای مورد نیاز با * مشخص شده است

نوشتن دیدگاه