استنلس استیلآرشام صنعت سوبا

لوله استیل

لوله از جنس استیل آلیاژی از آهن هستند که در ترکیب آنها کروم وجود دارد که باعث می شود لوله استیل خاصیت ضد زنگ داشته باشد همچنین کربن به کار رفته در لوله های استیل آن را مقاوم می کند. لوله های استیل در اندازه های مختلفی تولید می شوند که کاربرد های متفاوتی نیز دارند. با ما همراه باشید.

آرشام صنعت سوبا

مشخصات لوله استیل و کاربرد آن ها در چه صنایعی است؟

لوله استیل از جنس فلز ساخته شده اند  این لوله در کنار مدل های مختلف برای مصارف گوناگون مورد استفاده قرار می گیرد. استیل فلز مشخصی نیست بلکه نوعی آلیاژ است. بیشتر قسمت این آلیاژ از فلز آهن ساخته شده است. همچنین در این آلیاژ از نافلز کربن هم استفاده شده است. کربن موجود در آلیاژ استیل حدود ۲ درصد است. استیل ها با کیفیت ها مختلفی تولید می شود. که در هر کدام از آنها می تواند مواد با درصد های مختلف به کار رود. درصد ترکیب مواد مختلف مانند آهن و کربن در آلیاژ است که خواص فیزیکی آن استیل را می سازد. به عنوان مثال اگر کربن بیشتر از حدود ۲ درصد استفاده شود باعث می شود آلیاژ استیل سخت تر و مقاوم ترین داشته باشیم اما در عین حال که کربن سختی به آلیاژ می دهد از شکل پذیری و انعطاف استیل می کاهد.

استیل ضد زنگ

اگر شما وسیله ایی مانند لوله استیل یا گردنبند از جنس استیل بخرید قطعا برای شما مهم است که وسیله تان خراب نشود و ماندگاری بالایی در برابر آسیب های مختلف داشته باشد. یکی از مهم ترین آسیب هایی که میتوانند به فلزات و ترکیب های مختلف فلزی وارد شود اکسید شدن فلز ها است. در زبان عامیانه به اکسید شدن زنگ زدن هم می گویند.

فرایند اکسید شدن فلز ها که مخصوصا برای فلز آهن و آلیاژ های آهن رخ می دهد یک واکنش شیمیایی است.

این واکنش بر اساس قابلیت اکسایش و کاهش مواد مختلف انجام می شود. در این فرآیند به وسیله رطوبت و اکسیژن موجود در هوا، اهن یا ترکیب های آهنی دچار اکسایش می شوند و خواص مانند استقامت و محکم بودن را از دست می دهند.

اما در آلیاژ استیل سعی شده است ترکیباتی به کار رود که از این فرآیند جلوگیری شود. البته لوله از جنس استیل و سایر وسیله های استیل کیفیت های متفاوتی دارند.
آن چه که باعث می شود لوله های استیل زنگ نزند عنصر کروم است اگر در آلیاژ لوله های استیل حداقل ۱۰ و نیم درصد کروم وجود داشته باشد می توان ادعا کرد لوله های استیل ضد زنگ هستند. کروم در جدول اکسایش و کاهش بالاتر از آهن قرار دارد و برای همین میل ترکیب پذیری بالاتری از آن دارد.

وقتی که کروم در لوله های استیل با اکسیژن ترکیب شود لایه ای ایجاد می‌شود که روی استیل را می گیرد.

این لایه که روی استیل قرار گرفته با چشم غیر مسلح دیده نمی شود اما وجودش باعث شده عایقی بین هوا و لوله استیل وجود داشته باشد تا اکسیژن موجود در هوا نتواند بعد از اکسید کردن کروم  با سایر مواد به کار رفته در لوله استیل واکنش دهد.

آرشام صنعت سوبا

بازیافت پذیری لوله استیل

تمامی لوله های استیل قابلیت بازیافت پذیری ۱۰۰ درصدی دارند. افراد متخصص بازیافت می توانند این مواد را در کوره های مخصوص ذوب کنند و آنها را در قالب های مختلف بریزند و از وسیله های غیر قابل استفاده وسیله های مفید بسازند. بازیافت برای انسان ها که منابع محدود در اختیار دارند بسیار مهم است.
از آنجایی که فلز ها نیز از این قاعده مستثنی نیستند و منابع محدودی از آن ها در اختیار است اهمیت بازیافت وسیله های فلزی و یا آلیاژ های فلزی مانند لوله های استیل بسیار زیاد است.

از طرفی به غیر از محدود بودن منابع، پیدا کردن منابع و معادن جدید و بهره برداری از آنها بسیار هزینه بر است و برای همین موضوع بازیافت لوله ها از جنس استیل قابل استفاده و تبدیل آن به وسیله کاربردی بسیار مقرون به صرفه است.

کاربرد لوله استیل

همانطور که می دانید لوله های استیل در کیفیت های مختلف تولید می شوند که می توان با توجه به کیفیت آن را در یک صنعت به خصوص استفاده کرد. لوله های استیل کاربرد های مختلفی در مصارف خانگی و صنایع داردن در متن زیر به چند مورد از کاربرد های لوله های استیل اشاره می کنیم:

 لوله های استیل در ساختمان سازی:

 از لوله  استیل در فونداسیون ساختمان ها استفاده می شود همچنین از این آلیاژ های مقاوم اهنی برای مقاوم سازی ساختمان استفاده می شود. گاهی از لوله های استیل در هنگام پی ریزی ساختمان های استفاده می شود. این وسیله پس از کندن زمین در عمق آن قرار می گیرد. اگر زمین که روی آن ساخته می شود به قدر کافی محکم و مقاوم نباشد وجود لوله های استیل این ضعف را جبران می کنند.

لوله های استیل در گارد ریل:

وسیله ای است که معمولا در کنار مسیر ها مورد استفاده قرار می گیرد این وسیله را می توان از لوله استیل ساخت تا استحکام زیادی داشته باشد.

لوله های استیل در دکوراتیو:

یکی دیگر از کاربرد های لوله های استیل استفاده از ان ها به منظور دکوراتیو است. استفاده از لوله های استیل در سبکی از دکوراسیون که به آن سبک صنعتی می گوییم بسیار پرطرفدار است و برای فضا های کاری بسیار مناسب است.

یکی از بهترین وسیله های که متریال فلزی دارد و در دکوراسیون به کار میرود، لوله های استیل هستند. البته لوله های فلزی در ابعاد و اندازه های مختلفی تولید می شوند این لوله ها نیز در اندازه های  بسیار بزرگ و یا  بسیار کوچک تولید و استفاده می شود.

اندازه بسیار بزرگ آن برای مصارف صنعتی مانند ساختمان سازی کاربرد دارد اما از اندازه های کوچک تر آن برای مصارف خانگی استفاده می شوند.

لوله های استیل هم در رنگ نقره ایی و هم در رنگ طلایی تولید می شوند و می توانند در وسیله های مختلف دکوری و کاربردی منزل مورد استفاده قرار بگیرند از آنجایی که این لوله های فلزی درخشش و برق خاصی دارند باعث می شود زیبا خاصی به محیط که در آن به کار برده شده اند ایجاد کنند.

لوله استیل در قاب ها می تواند کاربرد داشته باشند این قاب های پست مدرن به عنوان اکسسوری بسیار زیبا و مرتبط برای فضا های صنعتی هستند.

همچنین از ان ها به عنوان نرده راه پله نیز استفاده می شود. استفاده از این لوله ها در نرده ها زیبایی و جلوه خاصی به راه پله می دهد.

آرشام صنعت سوبا

لوله استیل درزدار

5/5 (1 نظر)

دیدگاهتان را بنویسید

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد. فیلدهای مورد نیاز با * مشخص شده است

نوشتن دیدگاه