شیرآلات استیلآرشام صنعت سوبا

شیرآلات استیل

با توجه به اهمیت کاربرد شیرآلات انواع و اقسام شیرآلات در بازار وجود دارد که هر کدام با توجه به ویژگی هایی که دارند در مکان های مختلف استفاده می شوند. یکی از مهم ترین نمونه های شیرآلات، شیرالات استیل است. همراه ما باشید تا بیشتر با این شیرآلات آشنا شوید.

انواع شیرآلات استیل و کاربرد آنها

شیرآلات، اتصالات مهمی هستند که سیستم های لوله کشی و انتقال از طریق آنها به یکدیگر متصل می شوند. این اتصالات بر اساس کارکرد شکل، اندازه و جنس دسته بندی می شوند.

در واقع شیرآلات به شیرهایی گفته می شود که براساس مصارف، عملکرد و شکل ظاهری شان تقسیم بندی می شوند. کاربرد بسیار متنوع شیرآلات متنوع است و تنها محدود به منازل و ساختمان ها نمی شود بلکه در مصارف صنعتی و کارخانه ای استفاده می شود.

یکی از کاربردهای اصلی شیرآلات در صنایع غذایی به عنوان شیر گاز و شیر آب است. شیرآلات به طور کلی جهت کنترل و قطع و وصل سیالات مانند آب، فاضلاب، بخار، هوا، اسید، گاز و…. به کار می روند.

شیر ولو یا stainless steel، شیرهای صنعتی از خانواده استیل و زیر شاخه ی مصنوعات استیل بوده و انواع آن ها به فراوانی در کارخانه ها موجود هستند. شیرهای ساختمانی از جمله سینک، روشویی و…. غالباً از جنس استیل هستند. استیل بدنه ی شیرها در واقع فولاد است که درصد کربن و سایر ترکیبات آن با فولاد سازه متفاوت است.

همراه ما باشید تا باشید تا بیشتر با شیرآلات استیل آشنا شوید.

آرشام صنعت سوبا

ساختار شیرآلات استیل

شیرآلات از لحاظ تولید تفاوت خاصی با ورق ها و لوله ها دارند از جمله این تفاوت ها این است که این شیرها در تنظیم فشار و کنترل ورود و خروج مایعات اهمیت زیادی دارند.

هم چنین ساختار شیرآلات استیل پیچیدگی بیشتری نسبت به دیگر محصولات استیل دارند و در شیرآلات ترانس فیتینگ و کوپلکس که از مصنوعات استیل هستند می توان پیچیدگی کمتری را مشاهده نمود.

شیرآلات استیل ساختمانی زیر مجموعه شیرهای استنلس استیل هستند و شامل انواع شیر اتوماتیک چشمی، شیر پدالی لمسی، شیرفلکه ای، شیر اهرمی و شیر زیردوشی می شوند. 

این محصولات با روکش استنلس استیل ٣١۶ و ٣٠۴ در سرويس های بهداشتی و غیره استفاده می شوند و در مقابل رطوبت، دمای بالا و مواد خورنده مقاوم بوده و در نتیجه برای سرویس حمام و دستشویی گزینه ی مناسبی هستند.

مزایای استیل برای ساخت شیرآلات

١.براق و صیقلی بودن: سطح صیقلی شیرها باعث امکان شست و شوی راحت آن ها شده که لکه های ایجاد شده روی آن به راحتی برطرف شده و جرم ایجاد نمی کند. هم چنین سطح براق و صیقلی آن ها زیبایی ویژه ای به شیر می دهند.

٢.مقاومت بالا: شیرآلات استیل در برابر ضربه و فشار مقاوم هستند زیرا استیل از گروه خانواده فولاد و آهن است و به این دلیل مقاومت بالایی دارد.

٣.انعطاف: با استفاده از استیل در  شیرآلات علاوه بر مقاومت بالا، می توان انعطاف پذیری را نیز بالا برد. ویژگی انعطاف پذیری هنگام شکل دادن به شیرآلات برای ایجاد طرح ها و اشکال جدید اهمیت زیادی دارد.

۴.مقاومت در برابر زنگ زدگی: سطح شیرآلات استیل روکش نازکی دارد که باعث می شود بدنه شیر در معرض هوا نباشد. این لایه قابل رویت نیست اما شیر را از زنگ زدن محافظت می نماید.  زنگ زده شدن اتصالات، بدنه آن ها را از بین برده و باعث تغییر در مزه آب و کاهش کیفیت آن می شود.

۵.استفاده طولانی مدت: بخش رزوه دار شیرآلات از جنس فلز ساخته می شوند زیرا پلی پروپیلن برای اتصالات رزوه دار مناسب نیست. رزوه های غیر فلزی مشکل هرز شدن و ساییده شدن پیدا می کنند و در گذر زمان از بین می روند. اما جنس استیل برای رزوه مناسب است زیرا باعث می شود که شیرآلات در برابر فرسودگی مقاومت بیشتری داشته باشند.

۶.انبساط طولی: این ویژگی در شیرآلات استیل باعث می شود که در برابر فشار و دمای آب مقاوم باشند و تغییر شکل ندهند.

٧.تحمل انقباض و انبساط: تمامی مواد طبیعی با تغییر دما انقباض و انبساط پیدا می کنند. شیرآلات استیل بخاطر جنسی که دارند در برابر تغییر دما مقاوم بوده و حتی دماهای پایین را می تواند تحمل کند و در این صورت بدنه ترک پیدا نمی کند.

کاربرد شیرآلات استیل

شیرآلات استیل در باز و بسته کردن مسیر ورودی و خروجی مایعات و کنترل جریان آب در آبیاری در کشاورزی، تولیدی های کوچک اسید و مایعات شست و شو، تنظیم نیمه باز کردن مایعات و انحراف مسیر آن ها و در پالایشگاه ها کارخانه های فرایندی کاربرد دارند. امروزه شیرآلات استیل و استفاده از آن ها در حوزه ی لبنیات و آب معدنی افزایش یافته است. در نتیجه این شیرها شامل انواع زیر می شوند.

١ شیرآلات صنعتی (جهت قطع و وصل کردن): این شیرها شامل شیر توپی، شیر دروازه ای، شیر سماوری، شیر پستونی، شیر دیافراگمی و شیر پروانه ای می شود.

٢.شیرآلات صنعتی (جهت تنظیم جریان): این شیرها شامل شیر کروی، شیر سوزنی، شیر پروانه ای، شیر توپی، شیر سماوری و شیر دیافراگمی می شود.

٣.شیرآلات صنعتی (شیر اطمینان): این نوع از شیر های صنعتی شامل شیر های اطمینان دمایی و فشاری می شود.

۴.شیرآلات صنعتی نوع یکطرفه: شیر های صنعتی یکطرفه در دو نوع لولایی و لیفت هستند.

شیرآلات استنلس استیل Steel Stainless

شیرآلات استنلس استیل ضد زنگ هستند و مقاومت بالایی دارند و در شرایطی که حجم داخل لوله فشار زیادی داشته باشد بسیار کاربرد دارد.

استنلس استیل در برابر ساییدگی و خوردگی نیز مقاوم بوده و جنس آن از فولاد ضد زنگ است. این شیرآلات استیل تنوع بالایی دارند و براساس کاربرد خود در موارد مختلفی استفاده می شوند.

نوع شیرآلات استنلس استیل بر اساس ساختار لوله مورد نظر و حجم درون آن انتخاب می شود و دارای نوع اتوماتیک و دستی نیز بوده که هر کدام کاربرد و مصارف خود را دارد.

انتخاب شیرآلات استنلس استیل به فشار داخل لوله در صورت بسته بودن و یا باز بودن کامل شیر، نیز بستگی دارد.در خرید این نوع شیرآلات استیل بایستی به مواردی از جمله حرارت، نوع سیال، مقدار فشار درون لوله، جایگاه شیر و سایز و اندازه شیر توجه نمود. شیرآلات استنلس استیل در انواع دستی، برقی، هیدرولیکی و… موجود هستند.

شیر های استنلس استیل شامل انواع شیر سماوری، شیر فشار شکن، شیر دیافراگمی، شیر اطمینان، شیر پروانه ای، شیر یکطرفه شیری، شیر سوزنی، شیر توپی گیربکس، شیر توپی موتور خور، شیر فلکه کشویی، شیر سه راهی، شیر یکطرفه و صافی فلنج دار می شوند.

همچنین شیرآلات استنلس استیل ٣١۶ و ٣٠۴ در برابر فشار، دماهای بسیار بالا و بسیار پایین و در برابر مواد شیمیایی بسیار مقاوم بوده و طول عمر زیادی دارند که البته نوع ٣١۶ کیفیت بیشتری دارد.

این نوع از  شیرآلات استیل در مدیریت آب، صنايع غذایی، فرایندهای شیمیایی و… استفاده می شوند.

آرشام صنعت سوبا
0/5 (0 نظر)

دیدگاهتان را بنویسید

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد. فیلدهای مورد نیاز با * مشخص شده است

نوشتن دیدگاه