شیرآلات برنجیآرشام صنعت سوبا

انواع شیرآلات برنجی شیر فلکه و شیر سوزنی و شیر خودکار

شیرآلات برنجی یکی از مهم ترین شیرآلاتی است که به دلیل ویژگی های ظاهری و کیفیت بالایی که دارد در دسته رایج ترین شیرآلات قرار می گیرد. جالب است بدانید این نمونه از شیرآلات در کاربردهای مختلف مانند شیرآلات ساختمانی و صنعتی کاربرد دارند. با ما همراه باشید تا بیشتر با این نوع از شیرآلات و کاربرد آنها آشنا شوید.

انواع شیرآلات برنجی و کاربرد آنها

شیرآلات برنجی نوعی از شیرها هستند که ترکیب آن ها متشکل از آلیاژی از مس Cu و روی Zn بوده و بر اساس تغییرات ترکیبی و همچنین رنگ ظاهری به موادی مانند برنج قرمز، برنج سرب، برنج سیلیسیم، برنج قلع و برنج نیکلی(ورشو) تقسیم می شوند.

شیرآلات برنجی از جمله شیرهای پر مصرف در صنایعی مانند نفت و گاز، پتروشیمی و…. هستند که در لوله کشی های منازل، سیستم های گرمایشی، سیستم های بهداشتی و پنوماتیک، سیستم های انتقال بخار اشباع و تهویه مطبوع، شبکه های سوخت رسانی و سیستم انتقال سیالات خورنده نیز به کار می روند.

این شیرها متشکل از آلیاژ برنج فاقد سرب(با استاندارد EN 1982 و EN 12164 �) و برنج پرسی گرم(با استاندارد EN 12165 �) و آلیاژ برنز(با استاندارد EN 1982 �) و تحت یکسری استانداردهای دیگر هستند.

به طور معمول شیرآلات برنجی، در کلاس C125-C200 و با فشار PN10-PN40 با توجه به نوع آن ساخته می شوند. واشرهای آب بندی که در بدنه این شیرها اغلب استفاده می شود از جنس FKM 70، EPDM و NBR هستند.

انواع شیرآلات

امروزه انواع مختلفی از شیرآلات که در صنعت و منازل کاربرد دارند در بازار عرضه می شوند. شیرهایی که طبق کاربرد، عملکرد و شکل ظاهری خود به زیرگروه هایی تقسیم بندی می شوند را شیرآلات می گویند که البته باید گفت که شیرآلات ساختمانی از نظر زیست محیطی تقسیم بندی ندارند. شیرآلات خانگی faucet و شیرآلات صنعتی والو (valve) نامیده می شوند. کاربرد شیرها در قطع و وصل کردن جریان سیال است. انواع این شیرها عبارتند از :

  • شیر توپی ball valve
  • شیر پروانه ای butterfly valve
  • شیر دروازه ای gate valve
  • شیر سماوری plug valve

بعضی از شیرها نیز برای تنظیم و کنترل جریان کاربرد دارند که شامل موارد زیر هستند:

  • شیر بشقابی globe valve
  • شیر یکطرفه check valve
  • شیر سوزنی needle valve

بجز موارد مذکور به شیرهای دیافراگمی یا diaphragm valve نیز می توان اشاره نمود. البته برخی از شیرهای فوق همچون شیر توپی و شیر پروانه ای را می توان برای قطع و وصل کردن و همچنین برای تنظیم و کنترل جریان استفاده کرد.

انواع شیرهای برنجی (سایز ٢/١-۶)

شیر های برنجی انواع مختلفی دارد که رایج ترین و کاربردی ترین آنها شامل شیرفلکه کشویی، شیر فلکه سوزنی، شیر صافی، شیر یکطرفه (دریچه ای، فلزی، سوپاپی)، شیر گازی، شیر پیسوار و شیر آتش نشانی می شود. در زیر به توضیح هر یک از این شیرها پرداخته ایم.

شیر فلکه کشویی:

این نوع شیرآلات برنجی در صنایع تاسیساتی آب، شبکه های نفت و روغن و گازوئیل، صنایع تانکر سازی صنایع ساختمان، سیستم های آبیاری و… کاربرد دارند. این نوع شیرها از برنج فورج پذیر ساخته شده اند که فرم اصلی دنده های آن به صورت اینچ است. برای تولید این شیرها با روش سیستم فورجینگ فاصله بین مولکولی به اندازه ممکن کم شده و در نتیجه مقاومت بدنه و تحمل فشار در آن افزایش یافته است.

شیر یکطرفه فنری:

عبور سیالات در این شیرها یکطرفه است و فقط توسط فشار سیال کار می کنند و هیچ وسیله کنترل کننده ای در خارج بدنه آن وجود ندارد.کنترل جریان سیال در این شیرها با دریچه ای انجام می شود.

این نوع شیرآلات برنجی در سیستم آبرسانی شهری، تاسیسات حرارتی ساختمان، پمپ ها، مصارف صنعتی، سیستم هایی با جریان سیال یکطرفه و…. کاربرد دارند.

شیرهای یکطرفه فنری در برابر فرسودگی، خوردگی و رسوب پذیری مقاوم هستند و دریچه آن هنگام باز و بسته شدن بی صداست و همچنین با کمترین فشار سیال سوپاپ آن باز می شود. در این شیرها در هر شرایطی آب بندی به طور کامل صورت می گیرد.

شیر یکطرفه دریچه ای:

عبور سیالات در این نوع شیر نیز یکطرفه است. و فقط توسط فشار سیال کار می کنند و هیچ وسیله کنترل کننده ای در خارج بدنه آن وجود ندارد.کنترل جریان سیال در این شیرها توسط دیسک انجام می شود و کاربرد آن ها همانند شیرهای یکطرفه فنری است. در برابر خوردگی، فرسودگی و رسوب پذیری مقاوم بوده و دریچه آن هنگام باز و بسته شدن بی صداست و آب بندی در هر شرایطی به طور کامل صورت می گیرد.

شیر سوپاپی:

این شیرهای یکطرفه ویژگی هایی مشابه دو نوع دیگر شیرهای یکطرفه دارند. شیرهای سوپاپی برای دهانه ورودی پمپ های کفکش، سیستم های آبرسانی، سیستم هوای فشرده و تأسیسات حرارتی در ساختمان ها است.

صافی Y شکل:

طراحی این صافی ها طبق استانداردهای ملی و بین المللی بوده و کاربرد آن ها در لوله کشی ساختمان ها، سیستم های آبیاری زراعی، آبگرمکن ها و پکیج و موتورخانه ها و پروسه هایی که با آب، روغن، گازوئیل و بنزین در ارتباط هستند، می باشد. در تمامی اندازه های این شیرها یک توری استیل ضدزنگ قرارداده شده و موجب افزایش عمر شیر می شود.

آرشام صنعت سوبا
شیر توپی کوپلی:

این نوع شیر در سیستم گرمایش از کف، تاسیسات ساختمان، و سیستم آبرسانی سرد و گرم کاربرد دارد. باز و بسته شدن این شیرها به صورت ربع گرد و با چرخش ٩٠ درجه است. سطح خارجی و داخلی این شیرها با روکش نیکل پوشش داده شده تا از خوردگی جلوگیری شود. علاوه بر نیکل، با روکشی از جنس کروم پوشانده شده که از فرسودگی جلوگیری می کند. آب بندی زاویه ای شیرهای توپی کوپلی ١۵ درجه است.

شیر توپی روپیچ:

این نوع شیرآلات برنجی در سیستم های کلکتوری یا انشعابی، سیستم گرمایش از کف، پکیج، سیستم آبرسانی ساختمانی سرد و گرم و غیره به کار می روند. شیر توپی روپیچ در مقابل فرسودگی، خوردگی و رسوب پذیری مقاوم بوده و سطح خارجی و داخلی به طور کامل با نیکل پوشانده شده است. هنگام باز و بسته شدن شیر هیچ گونه صدای ناهنجاری ندارند و به صورت ٩٠ درجه باز و بسته می شوند.

شیر توپی توپیچ:

کاربرد و ویژگی های این نوع شیر مشابه شیر توپی روپیچ است.

آرشام صنعت سوبا
0/5 (0 نظر)

دیدگاهتان را بنویسید

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد. فیلدهای مورد نیاز با * مشخص شده است

نوشتن دیدگاه