شیر فشارشکنآرشام صنعت سوبا

شیر فشار شکن

شیر آلات انواع مختلفی دارند و از آن ها در موارد مختلفی استفاده می شوند. کاربرد شیرآلات تنها به مصارف خانگی محدود نمی شود بلکه یک کاربرد شیرآلات در صنعت است. شیر فشار شکن از جمله شیرآلات مهم و تاثیر گذار در صنعت است. همراه ما باشید تا بیشتر با شیر فشار شکن و کاربرد آنها آشنا شوید.

انواع شیر فشار شکن و کاربرد آنها

شیر فشار شکن با ( P . R . V ) شناخته می شوند و  فشار سیالات عبور کننده را کاهش می دهند.

کاربرد دیگر شیر های فشار شکن این است که به کمک آنها می توان فشار خروجی شیر را ثابت نگه داشت که در آخر مقدار فشار خروجی سیالات از مقدار فشار ورودی سیالات کم تر خواهد بود البته شیر های فشار شکن خاصی طراحی شده اند که وظیفه آن ها این است که فشار سیالات ورودی را کاهش دهند.

در اغلب موارد فشار آب هایی که از مخزن خارج می شوند بسیار بالا است و این برای شیر های آب خانگی مناسب نیست. از شیر های فشار شکن در مواردی از جمله  مخازن بزرگ صنعتی، شبکه های گسترده انتقال سیالات و برای کنترل کردن فشار بسیار زیاد آب در برج هایی که ارتفاع زیادی دارند استفاده می شود.

سعی کرده ایم در این قسمت توضیح کامل و جامعی از شیر فشار شکن و انوع مختلف آن در اختیار شما قرار دهیم همراه ما باشید

آرشام صنعت سوبا

انواع شیر فشار شکن

شیر های فشار شکن بر مبنا های مختلفی دسته بندی می شوند.  شیر های فشار شکن از لحاظ نوع عملکردی که دارند به  دسته های زیر تقسیم می شوند:

  1. شیر فشار شکن با عملکرد مستقیم
  2. شیر فشار شکن با عملکرد پیلوت دار
  3. شیر فشار شکن پیلوت دار دیافراگمی
  4. شیر فشار شکن پایلوت دار پیستونی

همچنین شیرهای فشار شکن از لحاظ نوع سیالات کاربری هم دسته بندی می شوند. این مدل از شیر ها بر اساس سیال کاربری به دو دسته زیر تقسیم می شوند.

  1. پنوماتیکی
  2. هیدرولیکی

نکات مهم در انتخاب شیرهای فشار شکن

برای آشنایی با شیر فشار شکن و کاربرد آن ها باید با نکات مهمی که در هنگام خرید این نوع از شیر ها بهتر است رعایت کنیم آشنا باشیم.

مهم ترین نکته برای خرید یک شیر توجه به مکانی است که قرار است از آن شیر استفاده کنیم است. مورد دیگری که حتما باید هنگام شیر آلات به آن ها توجه کنیم توجه به مصرف سیالات است.

هنگامی که از شیر زیاد استفاده نمی کنیم می توانیم شیرآلات فشارشکن با عملکرد مستقیم را خریداری کنیم اما اگر قرار است از شیر بیشتر استفاده کنیم و همچنین نظارت به فشار سیالات برای ما بسیار مهم است بهتر است از شیر فشار شکن با عملکرد پایوت دار استفاده کنیم.

نکته مهم دیگر در خرید این است که حتما اندازه شیری که خریداری میکنیم متناسب با نیاز مان باشد.

اگر شیری که خریداری می کنیم از آن چه که مورد نیاز ما است بزرگتر باشد هزینه بسیار زیادی را باید پرداخت کنیم و همچنین این شیرآلات خریداری شده بسیار زود فرسوده خواهد شد چون حرکاتی که کوچک باشند روی شیر تغییراتی ایجاد می کنند به طور مثال باعث میشوند تا حجم سیالات ورودی تغییر کند.

بیشتر مشکلات فشار شکن ها به خاطر ورود اجسام خارجی در آن ها به وجود می آید به همین علت باید قبل از شیرهای فشار شکن از صافی ها استفاده کرد. صافی ها باید مرتبا و به صورت دوره ای سرویس شوند تا همیشه پاکیزه بمانند.

انواع شیر های فشار شکن و کاربرد آن ها

شیرهای فشار شکن با توجه به کارایی که در صنعت دارد در کاربردهای زیادی استفاده می شود، از اینرو برای استفاده بیشتر سعی شده است که این شیرها را در مدل و انواع مختلفی تولید شود.

برای آشنایی بیشتر با شیرهای فشار شکن بهتر است با کاربرد آنها آشنا شوید. در زیر به این کاربردها اشاره کرده ایم:

  1. شیرهای فشار شکن با عملکرد مستقیم: یکی از انواع شیرهای فشار شکن، شیر فشار شکن با عملکرد مستقیم هستند. این نوع از شیر ها یک المان بسیار حساس دارند که می تواند فشار را کنترل نماید. این المان توانایی آن را دارد که به طور مستقیم شیر را راه بیندازد و در صورت لزوم فشار آن را کمتر کند. این شیر ها ساختمان کوچک و ساده ای دارند و وزن آنها سبک است. شیر های فشار شکن با عملکرد مستقیم برای کنترل کردن جریان های کم فشار بسیار خوب عمل می کنند. کاربرد شیرهای فشار شکن با عملکرد مستقیم در تجهیزات لباسشویی، سیستم استریلیزه کردن بخار، صنایع غذایی سیستم هایی که با هوای فشار کم کار می کنند است.
  2. شیرهای فشار شکن با عملکرد پیلوت دار: یکی دیگر از انواع شیر های فشار شکن و کاربرد آن ها شیر های فشار شکن با عملکرد پیلوت دار هستند. این شیر ها به کم شدن فشار بسیار هستند و در اجزای سازنده آن ها از پیلوت استفاده می شود. این شیر ها برای کنترل کردن جریان های بالا عملکرد بسیار مناسبی دارند. این نوع از شیر ها در دو نوع دیافراگمی و پیستونی ساخته می شوند.
  3. شیر های فشار شکن پایلوت دار دیافراگمی: این نوع از شیر ها در اجزای تشکیل دهنده خود دارای یک دیافراگم بزرگ هستند که به وسیله آن شیر اصلی به کار می افتد. در شیر های فشار شکن پیلوت دار دیافراگمی cv مقدار بسیار بالایی دارد و عملکرد آن ها کمی به عملکرد شیر های کنترلی مشابه است. این نوع از شیر ها قابلیت این را دارند که کاهش فشار را تا مقدار زیادی انجام دهند زیرا یک دیافراگم بزرگ شیر اصلی آن ها را کنترل می کند و همچنین می تواند جریان های بالایی را کنترل کند. کاربرد شیرهای فشار شکن پایلوت دار دیافراگمی در تجهیزات تهویه مطبوع و ساختمان سازی است.
  1. شیر های فشار شکن پایلوت دار پیستونی: این نوع از شیر ها نوع دیگری از انواع شیر های فشار شکن و کاربرد آن ها هستند. شیر های فشار شکن پایلوت دار پیستونی در اجزای تشکیل دهنده خود یک پیستون دارند که این پیستون در قسمت عملیات شیر اصلی نصب می شود. از این شیر ها در خطوط بخار استفاده می شود و کنترل بسیار خوبی روی کاهش دادن فشار دارند. این شیر ها مقاومت بسیار بالایی را دارا هستند و پیستون شیر اصلی آن ها را کنترل می کند. کاربرد شیرهای فشار شکن پایلوت دار پیستونی در تجهیزات تهویه مطبوع، آبیاری و ساختمان سازی است.
آرشام صنعت سوبا
1/5 (1 نظر)

دیدگاهتان را بنویسید

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد. فیلدهای مورد نیاز با * مشخص شده است

نوشتن دیدگاه