کنترل ولوآرشام صنعت سوبا

شیر کنترل ولو  

شیر کنترل ولو یک نوع شیر صنعتی است که انواع مختلفی دارد. این شیر برای کنترل جریان سیال هایی مانند آب یا اسید کاربرد دارند. هر کدام از مدل های این شیر با توجه به ساختاری که دراد برای کاربردهای خاصی استفاده می شود. همراه ما باشید تا بیشتر با این شیرها آشنا شوید.

انواع شیر کنترل ولو و کاربرد آن ها

برای آشنایی بیشتر با کاربرد شیر کنترل ولو ابتدا لازم است کمی با آن آشنا شوید.

این شیر در واقع شیری است که به کاربر کمک می کند تا میزان عبور سیال های مختلف مانند مایع ها را کنترل کند به همین منظور شیر کنترل ولو در مسیری قرار می گیرد که جریان سیال از آن میگذرد.

این شیر ها معمولا به کمک فشاری که هوا ایجاد می کند کار می کنند. 

به طور معمول  شیر های کنترل  برای کنترل مواردی مانند فشار سیال یا دبی مایع های مختلف استفاده می شود. شیر کنترل ولو مدل های مختلف و کاربرد های متفاوتی دارد. 

شیر کنترل ولو نوعی شیر صنعتی است. باز یا بسته بودن آنها می تواند از طریق نیرو هیدرولیکی یا برقی اعمال شود و در بعضی از این مدل ها می توان شیر نیمه باز باشد.

آرشام صنعت سوبا

انواع شیر کنترل ولو و عملکرد آن

این شیر های هوشمند انواع مختلفی دارند و در کاربرد های صنعتی مورد استفاده قرار می گیرند.

رد پای پیشرفت علم و تکنولوژی را می توان در تمامي قسمت ها مشاهده کرد یکی از آنها تغییراتی است که در شیرهای هوشمند به وجود آمده است.

شیر کنترل ولو جزو شیرهای هوشمند است که دارای انواع مختلفی است که هر کدام با توجه به ساختاری که دارد دارای عملکرد متفاوتی است. در زیر به انواع شیرهای کنترل ولو اشاره کرده ایم:

شیر توپی بال ولو:

در توضیح انواع شیر کنترل ولو ابتدا به توضیح یکی از مدل های شیر ولو که به آن شیر توپی می گویند می پردازیم. این مدل شیر به صورت گردش زاویه ایی یک چهارم است.

وقتی که دریچه ان باز است محل دریچه آن به نحوی قرار گرفته است که به طور مستقیم در راستای سیال است. اما وقتی بخواهیم جریان سیال قطع شود این شیر با عملکردی که دارد دریچه را طوری می چرخاند که دریچه به صورت عمودی قرار می گیرد و در نتیجه سیال نمی تواند از آن عبور کند.

این شیر ها برای مواقعی که لازم است دریچه به صورت نیمه باز باشد و جریان سیال جزئی را ایجاد کند،چندان مناسب نیستند.

شیر های ولوو در اغلب موارد برای شات آف جریان استفاده می شوند. این مدل از شیر های کنترلی برای سیال هایی مانند آب، روغن با مایع های که خاصیت خورندگی دارند و همچنین هوا مناسب بهترین انتخاب هستند.

گیت ولو شیر دروازه ایی:

در این قسمت از انواع شیرهای کنترل ولو در مورد مدلی از این شیر ها به اسم گیت ولو توضیح می دهیم.

این مدل شیر ها به اصطلاح حالت کشویی دارند. قسمتی که به عنوان عضو بستن این شیر ها است به شکل یک دروازه است که جنس فلزی دارد.

این دیواری که از جنس فلز است هنگامی که لازم شود دریچه بسته شود آن را مانند کشویی به پایین می کشد.

معمولا کارشناس های این موضوع توصیه می کنند‌ که تا از این شیر ها برای حالت که به ان نیمه باز میگویند استفاده نشود بلکه بهتر است برای حالت روشن یا خاموش استفاده شوند به این صورت که یا به صورت کامل باز و یا به صورت کامل بسته باشد.

نکته حائز اهمیت این است که این شیر ها به سرعت باز و بسته نمی شوند و بین تغییر حالت آنها فاصله زمانی وجود دارد. گیت ولو یا شیر دروازه ایی برای صنعت پتروشیمی و سیال های آن بسیار کاربردی است.

شیر پروانه ایی باترفلای:

یکی از پرکاربرد ترین شیرهای کنترل ولو مدل شیر پروانه ای است. این مدل از شیر های کنترلی ساختار نسبتا ساده ایی دارند که میتوانند کاربری ها مختلف داشته باشند.

دریچه این شیر ها گردش از نوع یک چهارم دارد که همین نوع گردش این امکان را به شیر های پروانه ایی می دهد تا به سرعت عمل کنند. 

وقتی دریچه ان ها در حالت باز قرار دارد به علت ساختاری که دارند افت فشار کمی را سیال عبوری از آنها خواهد داشت. این مدل از شیر کنترل ولو اندازه تقریبا کوچک تری نسبت به سایر مدل ها دارد.

شیر باتر فلای  یا پروانه ایی برای مایع هایی مانند دوغاب کاربرد دارند که در ان ها ذره های ریز جامد وجود دارد. علت مناسب بودن این مدل از شیر ها برای سیال های که خالص نیستند این است که در ساختار آنها هیچ گونه حفره هایی وجود دارند تا ذره های معلق جامد در ان ها رسوب کنند.

این شیر ها به دلیل کاربرد های مختلف که دارند از جنس ها و متریال مختلف ساخته می شوند.

آرشام صنعت سوبا

شیر کروی  گلوب ولو:

در ادامه توضیح انواع شیر کنترل ولو به شیر کروی یا گلوب ولو می پردازیم.

این مدل از شیر ها می توانند برای دو کاربرد مختلف روشن خاموش و همچنین گلویی مورد استفاده قرار می گیرد. مسیر که سیال باید در شیر های کروی عبور کند به شکل حرف اس انگلیسی است.

به همین دلیل که مسیر دارای پیچ است جریان سیالی  که از آن عبور می کند افت فشار را تجربه خواهد کرد.

اما این که این شیر ها افت فشار دارند دلیلی نیست که به طور گسترده هم مورد استفاده قرار نگیرند بلکه این مدل شیر ها به دلیل مزیت های فراوان به طور گسترده در صنایع استفاده می شوند.

اگر از این شیر ها کاربردی داشته باشند که افت فشار آنها زیاد باشد از مدل خاص trim برای آسانی کاربرد آن ها استفاده می شود.این مدل از شیر ها کنترل ولو می توانند الگوی سه راهی یا آنگل و یا همچنین Wye داشته باشند.

پینچ ولو:

یکی دیگر از انواع شیر کنترل ولو مدل پینچ ولو است. این مدل از شیر ها دارای لوله پلاستیکی هستند و برای مایع هایی که دارای ذره های معلق جامدند مناسب هستند.

همچنین برای مایع های خورنده مانند اسید ها بسیار کاربرد دارند  زیرا ساختار این مدل از شیر ها به گونه ایی طراحی شده است که مایع خورنده با بخش های فلزی ارتباطی نخواهد داشت تا روی آنها تاثیر منفی بگذارد.

جالب است بدانید که کارشناس ها توصیه می کنند از این مدل شیر ها باید وقتی استفاده کرد که سیال فشار پایین داشته باشد.

0/5 (0 نظر)

دیدگاهتان را بنویسید

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد. فیلدهای مورد نیاز با * مشخص شده است

نوشتن دیدگاه