گالوانیزهآرشام صنعت سوبا

ورق های گالوانیزه

ورق ها در دنیای اطراف ما کاربرد زیادی دارند.

شاید اهمیت استفاده از  ورق ها زیاد به چشم انسان نیاید اما حقیقت این است که وجود ورق ها در صنعت بسیار اثر گذار است. خانه ای که در آن زندگی می کنیم ماشینی که با آن به مکان دیگر می رویم از ورق ها ساخته شده اند.

در ادامه با ورق های گالوانیزه و کاربرد آن ها آشنا می شویم.

ورق های گالوانیزه و کاربرد آن ها

برای آن که بتوانیم ورق های گالوانیزه خوبی را تهیه کنیم باید با ورق های گالوانیزه و کاربرد آن ها به طور کامل آشنا باشیم. ورق های گالوانیزه از آن دسته از ورق هایی هستند که در صنعت به وفور از آنها استفاده می شود.

ورق گالوانیزه نوعی از ورق های فولادی به حساب می آیند که لایه بیرونی آن ها توسط عنصر روی پوشانده شده است. استفاده از عنصر روی برای ورق گالوانیزه باعث سالم ماندن این ورق ها در برابر خوردگی می شود.

جالب است بدانید از ورق های گالوانیزه در کاربردهای مختلفی استفاده می شود اما بیشتر استفاده از این ورق ها در مواردی مانند لوله سازی، لوازم خانگی، ادوات کشاورزی و ساخت قفسه صورت می گیرد.

در صنعت از ورق گالوانیزه به نام ورق هایی با مقاومت بالا یاد می شود.

این نوع از ورق ها در برابر خراش، زنگ زدگی و پرس بسیار مقاوم هستند زیرا در لایه بالایی آن از روی استفاده می شود.

آرشام صنعت سوبا

خصوصیات ورق های گالوانیزه

برای آشنایی بیشتر با ورق های گالوانیزه باید با خصوصیات و مشخصات اصلی آن آشنا شوید. این ورق ها خصوصیات زیادی دارند. خصوصیات متعدد ورق گالوانیزه موجب شده است تا مورد توجه افراد زیادی واقع شود. در زیر به خصوصیات این ورق ها اشاره شده است:

 • این نوع از ورق ها تنوع بسیار زیادی را دارا هستند به این صورت که می توان به آن شکل ها و مدل های متفاوتی داد.
 • یک قابلیت بسیار مهم این نوع از ورق ها این است که آن ها را می توان رنگ کرد. به تازگی رنگ کردن ورق گالوانیزه بسیار مورد توجه قرار گرفته است.
 • اگر یک ورق قابلیت رنگ شدن داشته باشد می توان آن را رنگ کرد و از آن استفاده های مختلف کرد که این مسئله باعث شده است که طرفداران این نوع از ورق ها بسیار بیشتر شود. موارد گفته شده تنها فایده رنگ کردن ورق های گالوانیزه نیست بلکه آنها فایده دیگری نیز دارد و آن فایده این است که اگر یک ورق رنگ شود میزان مقاومت آن در برابر خوردگی تا حد چشمگیری افزایش پیدا می کند. در ورق های گالوانیزه  آهن که همان فلز پایه است روی یک لایه محافظی قرار گرفته است که همین مسئله سبب شده است تا از این ورق ها در جوشکاری زیاد استفاده شود.
کاربرد اجناس فولادی

همانطور که میدانید از فولاد در موارد بسیار زیادی استفاده می شود. که در زیر به رایج ترین موارد استفاده از اجناس فولادی پرداخته ایم:

 • کاربرد ویژه محصولات فولادی در ساخت و ساز ها است.
 • برای ساخت اجزای مختلف خودرو ها از محصولات فولادی استفاده می شود. همچنین برای ساختن پنل های خودرو باید از محصولاتی که فولاد تولید می شوند کمک گرفت.
 • هنگام ساختن قفسه ها بهتر است که از محصولات ساخته شده فولاد کمک بگیریم.
 • بسیاری از لوازم خانگی نیز با محصولات فولادی ساخته می شوند. هم چنین محصولات فولادی برای استفاده در ساخت لوازم برقی هم کاربرد دارند.
 • مهم ترین و پر سود ترین کاربرد محصولات فولادی استفاده از آن ها در انتقال نفت و گاز ها است. همچنین در ساخت لوله ها و پروفیل سازی ها نیز از این محصولات فولادی استفاده می شود.
 • در ساخت وسایل و همین طور ابزار آلات مربوط به کشاورزی محصولات ساخته شده از فولاد کاربرد فراوانی دارند.
آرشام صنعت سوبا
مزایای ورق های گالوانیزه

استفاده از ورق های گالوانیزه و کاربرد آن ها مزایای بسیاری دارند که در زیر به آنها اشاره شده است:

 • هزینه بسیار کمی نسبت به محصولات مشابه دارد: ورق های گالوانیزه با توجه به کارایی که دارند قیمت مناسبی دارند و به همین علت استفاده از آن ها بسیار به صرفه است.
 • این نوع از ورق ها طول عمر بسیار مناسبی دارند: ورق های گالوانیزه در مقابل خرابی و فرسودگی مقاومت بسیار بالایی دارند و به همین علت است که این نوع از ورق ها از طول عمر بسیار مناسبی برخوردار هستند.
 • هزینه نگهداری و همچنین هزینه تعمیر ورق گالوانیزه بسیار مناسب است: این نوع از ورق ها علاوه بر آن که هزینه خرید شان بسیار مناسب است هزینه استفاده و نگهداری آنان نیز بسیار به صرفه است.
 • ورق گالوانیزه به علت مقاومت بالایی که دارند برای پوشش بسیار مناسب هستند: این نوع از ورق ها به دلیل خاصیت های مکانیکی که دارند در برابر ضربه خوردگی و ساییده شدن بسیار مقاوم اند در نتیجه می توان از آن ها برای پوشش استفاده کرد.
 • ورق گالوانیزه برای استفاده از اعتبار بالایی برخوردار است: این نوع از ورق ها با توجه به نوع عملکردی که دارند برای استفاده بسیار مفید هستند و به راحتی می توان به آنها اعتماد کرد.
 • این ورق ها قابلیت این را دارند که از آن ها در هر مکانی استفاده شود: با توجه به ساختار ورق های گالوانیزه می توان از آن ها در هر شرایط آب و هوایی استفاده کرد و این مسئله مشکلی برای این نوع از ورق ها ایجاد نمی کند.
 • هنگام استفاده از ورق گالوانیزه زمان کمتری از ما گرفته میشود: موقعی که ما از این نوع از ورق ها استفاده می کنیم دیگر نیازی به انجام کار هایی مانند رنگ کردن و آماده سازی سطوح نداریم به همین علت است که وقت کمتری را صرف می کنیم. البته رنگ این ورق ها کاملا بستگی به فرد دارد و اگر تمایل به رنگ زدن داشته باشد می تواند به راحتی ورق های مورد نظر را رنگ آمیزی نماید.
 • بررسی کردن ورق گالوانیزه بسیار آسان تر و ساده تر از دیگر ورق ها است: ساختار این نوع از ورق ها ساختار بسیار پیچیده ای نیست و برای بازرسی کردن آنها نیازی به ابزار و تجهیزات خاصی نیست. از اینرو این ورق ها در دسته ورق های ساده و بدون هرگونه پیچیدگی قرار میگیرند.
 • ورق های گالوانیزه می توانند پوشش بسیار مناسبی ایجاد کنند: برای استفاده کردن از یک ورق به عنوان یک پوشش هیچ ورقی نمی تواند به خوبی ورق های گالوانیزه باشد. چون این ورق ها می توانند تمامی فرورفتگی ها و همچنین برآمدگی ها را به خوبی بپوشانند.
0/5 (0 نظر)

دیدگاهتان را بنویسید

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد. فیلدهای مورد نیاز با * مشخص شده است

نوشتن دیدگاه